Mergen Soft | Hazır Web Sitesi | Hazır Web Tasarımlar ©
Alan Adının (Domain) Önemi 04 Temmuz,2020

Sahip olduğunuz web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması ve bulunabilirliğinin artması için bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin en başında Alan Adı vardır. Alan adı yani domain seçimi çok önemlidir ve SEO’nun ilk adımıdır.


Bir alan adına karar kılmak ve kaydettirmek aceleyle yapılacak bir iş değildir. Sizi ve firmanızı çok iyi bir şekilde temsil eden bir alan adında karar kılmanız oldukça önemlidir. Alan adı en az 1 yıllığına kaydettirilir ve bu süre zarfında sitenizin kimliğini oluşturur. Sitenizin kimliği bir nevi sizin kimliğiniz gibidir.


Domain ’in uzantısı, projeye uygunluğu ve içerdiği karakter sayısı oldukça önemlidir. En ekili uzantılar .com ve com.tr uzantılarıdır. Alan adının bir diğer önemli kriteri ise karakter sayısıdır. Alan adınızın mümkün olduğunca az karakterden oluşmalıdır. Çünkü karakter sayısızı azaldıkça akılda kalıcı bir alan adı olur. Dijital dünyada kalıcı olabilmek için doğru seçilmiş bir domain ile kalıcı bir imaj oluşturabilirsiniz.


Bir hatırlatma daha yapmakta fayda var; alan adınızı tescillerken 1 yıl gibi düşük sürelerde kiralamayın. Alan adınızı en az 3-5 yıl aralığında tutmanız sizin için iyidir. Çünkü değişen döviz kurları gibi faktörlerde alan adı tescilini de yansıtmaktadır. İşinizi garantiye almak için tescil süresini uzun tutun.
 

Alan Adının Önemi
İyi seçilmiş ve güçlü bir domain size avantajlar sağlayacaktır. Bu avantajlar:

  • Profesyonel bir güvenilirlik elde edersiniz ve bu da işiniz için olumlu bir ivmelenme sağlar.
  • Markanız daha dikkat çekici ve görünür olur.
  • İnternet dünyası içinde kalıcı bir yer edinirsiniz. Bu da marka değerinizin sürekliliğini sağlar.
  • Markanızı dünya çapında tanıtabilirsiniz.
  • Güzel bir alan adı aldığınız ve sitenizi kaliteli içeriklerle doldurursanız, Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız.

Seçtiğiniz Domain sizin ve markanız hakkında kimliğinizi, değerlerinizi ve neler sunacağınızı açık biçimde göstermelidir. Eğer yeni bir işletmeyseniz ve müşterilerinizin sizi kolayca bulmalarını sağlamak istiyorsanız firma adıyla uyum içinde olan bir alan adı seçilmelidir. Bu şekilde hem kolayca bulunabilir hem de akılda kalıcı olursunuz.